piątek, 21 października 2022

Zagrzeb: Past and the Future

Nasz ostatni dzień w NSK rozpoczęłyśmy spotkaniem z Mariną, która kieruje Chorwackim Instytutem Bibliotekoznawstwa. Jako pracownik biblioteki narodowej zajmuje się m.in. ochroną dziedzictwa narodowego w Chorwacji. Opowiedziała nam m.in. o kolekcjach zbiorów specjalnych, unikalnych materiałach w zbiorach NSK oraz przepisach prawnych chroniących materialne dziedzictwo. Przeprowadziła nas przez proces zapewnienia ochrony prawnej zabytkowym materiałom i - jak sama mówi - była już nawet kilka razy proszona przez policję o identyfikację i potwierdzenie autentyczności rzadkich, zabytkowych zbiorów, które ze względu na swoją ogromną wartość finansową trafiały na czarny rynek.

Kolekcja najcenniejszych zbiorów piśmienniczych, które NSK gromadzi od XVII wieku, nosi nazwę Croatica.


Drukarki 3D - Digital Laboratory

Z kolei Dunja, która jest konsultantem NSK ds. bibliotek publicznych, opowiedziała nam o współpracy z bibliotekarzami. Chorwacka sieć bibliotek publicznych jest znacznie  mniejsza od polskiej: zawiera w sobie prawie 200 bibliotek głównych i ponad 100 filii. Ciekawe jest, że po nowelizacji prawa bibliotecznego w 2019 roku zwiększyła się liczba bibliobusów, dzięki którym coraz większa liczba mieszkańców może wypożyczać książki, szczególnie jeśli w ich okolicy nie ma dostępu do stacjonarnej bibliotek. 

Bibliotekarstwo w Chorwacji jest bardzo ustandaryzowane, zarówno ze względu na regulacje międzynarodowe, jak i te krajowe. Same zbieranie statystyk z bibliotek publicznych jest scentralizowane - jako jedyna zbiera je biblioteka narodowa, aby na ich podstawie tworzyć tabele statystyczne i opisowe analizy. 


Studio do nagrywania podcastów - Digital Laboratory


Na koniec naszej wizyty w NSK miałyśmy okazję zobaczyć Digital Laboratory, po którym  oprowadzała nas Sanja. Ta warsztatowa przestrzeń jest stworzona z myślą o edukacji dorosłych oraz młodzieży, aby zapoznawać ich z nowymi technologiami. Podczas grupowych i indywidualnych zajęć mogą korzystać m.in. z komputerów, drukarek 3D czy interaktywnych tablic. Dysponują również profesjonalnym studio do nagrywania podcastów wyposażonym w niezbędny sprzęt do rejestrowania i edycji nagrań. Jest ono używane do tworzenia bibliotecznego podcastu, a także wynajmowane przez zewnętrznych partnerów.

W jednym miejscu zebrano sprzęt pozyskany przez NSK w ramach różnych projektów. Większość usług oferowana jest za darmo, wyłącznie druk 3D wiąże się z symboliczną opłatą. 

Materiał do tworzenia wydruków 3D - Digital Laboratory


To był świetny punkt na zakończenie naszej wizyty w NSK, ponieważ pokazuje, jak umiejętnie łączyć przyszłość z przeszłością - edukowanie w zakresie nowych technologii oraz opiekę nad narodowym dziedzictwem.