czwartek, 20 października 2022

Zagrzeb: Gradska knjižnica

Trzeci dzień naszej mobilności upłynął pod znakiem miejskich bibliotek w Zagrzebiu. Do południa udało nam się odwiedzić dwie z nich: bibliotekę główną i filię im. Augusta Cesarca. To, co je różniło już na pierwszy rzut oka, to zupełnie różne lokalizacje. Pierwsza z nich mieści się w starym budynku przy dworcu kolejowym, jednak już teraz tworzone są plany budowy nowej siedziby dla tej biblioteki - o dofinansowanie na ten cel stara się miasto Zagrzeb. Druga z kolei jest tak trudna do znalezienia, że eskortowała nas do niej Aleksandra, kierowniczka filii. Budynek, w którym ma swoją siedzibę ta filia, otaczają stragany i lokalni wystawcy, którzy codziennie wystawiają się na tamtejszym targu.

 

Widok z okna biblioteki głównej 

Użytkownicy zagrzebskich bibliotek mogą korzystać z dwóch aplikacji: ZaKi Books i eZaKi. ZaKi Books to pierwsza chorwacka aplikacja mobilna do wypożyczania e-booków zintegrowana z systemem bibliotecznym Zaki. Użytkownicy KGZ wypożyczą e-książki posługując się numerem dowodu osobistego i PIN-em. Z kolei w aplikacji eZaKi, dostępnej zarówno w wersji online, jak i mobilnej, mogą zarejestrować się, płacić kartami bankowymi, korzystać z cyfrowej karty, sprawdzać stan wypożyczeń i rezerwacji.

Wypożyczalnia w bibliotece głównej

Wszystkie grupy wiekowe mieszkańców, w tym osoby dorosłe, mogą korzystać z szerokiej oferty aktywności oferowanych przez Miejską Bibliotekę w Zagrzebiu. Poszczególne filie realizują szereg projektów edukacyjnych, m.in. Green Library for Green Zagreb, 65+, STEM.

Sztandarowym projektem zagrzebskich placówek prowadzonym od 2017 roku jest "Green Library for Green Zagreb". Ma on na celu przede wszystkim edukowanie społeczeństwa w zakresie ekologii i ochrony środowiska, a także uświadamianie mu, jak dbać o nie na co dzień. Mieszkańcy mogą dzięki niemu brać udział m.in. w edukacyjnych spotkaniach i warsztatach oraz wykładach, pokazach filmów dokumentalnych, wystawach, wydarzeniach w przestrzeniach publicznych, a także korzystać ze zbiorów o tej tematyce kupowanych w ramach projektu. W działanie zaangażowana jest mniej więcej połowa zagrzebskich placówek.


Self check dla czytelników

Ważnym projektem przeciwdziałającym wykluczeniu osób starszych jest natomiast 65+. Dzięki niemu seniorzy kreatywnie i aktywnie spędzają czas poprzez np. uczestnictwo w warszatatch edukacyjnych, ćwiczeniach ruchowych (przed pandemią), lekcjach języków obcych, wykładach i innych wydarzeniach kulturalnych. Program jest współfinansowany przez miasto Zagrzeb.

Po powrocie do NSK poznałyśmy Ivo i Sonję, którzy opowiedzieli nam o pracy w Centrum Informacji we wszystkich jej aspektach - od udzielania podstawowych wskazówek dotyczących pracy biblioteki aż po wyszukiwanie archiwalnych materiałów czytelnikom starającym się poznać przeszłość swojej rodziny. 

Nasz środowy program zamknęłyśmy z energiczną Gabrielą i jej zespołem z działu zajmującego się restaurowaniem i konserwacją zbiorów. Zobaczyłyśmy różne etapy przywracania świetności starym drukom, ale też sposoby ochrony materiałów bibliotecznych oraz popularyzowania narodowego dziedzictwa (wystawa z hologramami musiała robić wrażenie!). Miałyśmy rzadką okazję być w miejscach dostępnych tylko dla pracowników NSK. 


Prace nad digitalizacją i konserwacją zabytkowych zbiorów


Z niezapomnianymi wrażeniami po wycieczce do przeszłości ruszyłyśmy na dalsze zwiedzanie Zagrzebia:)