czwartek, 8 września 2022

Porto: kamera, światło, akcja!

Magia światła, bo chyba tak mogę nazwać to, co dzisiaj zobaczyłam.


Antotnino zaprowadził mnie dziś do części ESAD, gdzie odbywają się zajęcia z nagrywania dźwięku oraz obrazu, a także fotografii. Na każdych drzwiach znajduje się kod QR z aktualnym planem zajęcia konkretnej sali przez profesorów lub grupy studentów. Z tych pomieszczeń może korzystać każdy, jeśli tylko nie koliduje to z innymi.




W tym studio powstają prawie wszystkie materiały filmowe przez studentów. Sala jest tak zorganizowana oraz zaopatrzona, że można dowolnie z niej korzystać oraz przestawiać elementy. Jeśli grupa uczniów pracuje poza zajęciami, to nikt nie pełni nad nimi opieki, a jeśli potrzebują coś zmienić (np. ustawienie lamp) to zajmuje się tym specjalnie przeszkolona ekipa techniczna.




Kolejna sala to studio fotograficzne, które ma te same zasady użytkowania, co studio filmowe. Do dyspozycji studenci mają różnokolorowe tła, blendy, lampy, statywy i uchwyty. To właśnie tu odbywają się wszystkie studyjne sesje zdjęciowe, także te z zakresu mody (bo istnieje tu kierunek projektowania ubrań oraz dodatków). Studenci mają tu jedyny dostępny dla nich komputer- służący tylko i wyłącznie do obróbki zdjęć.



W tej części znajduje się jeszcze ciemnia, do zdjęć analogowych. Pomimo warunków i opieki merytorycznej studenci już od długiego czasu z niej nie korzystają- wolą fotografię cyfrową.



Popołudniu Antonio wysłał mnie do przepięknie usytuowanej biblioteki, która jest częścią Serralves- instytucji, która łączy w sobie muzea, bibliotekę oraz ogrody. Aby wejść do biblioteki należy przejść przez antresolę, ale to, na czym skupiłam się na początku, była instalacja z wielkich żarówek, które oprócz tego, że same świeciły, to jeszcze odbijały światło naturalne. Coś niesamowitego.





Sonia Oliveira, kierownik biblioteki, oprowadziła mnie po dziale i wszystko tłumaczyła. Z biblioteki może korzystać każdy i nie funkcjonują tu karty biblioteczne. Zbiory udostępnia się tylko na miejscu, a jeśli ktoś ma potrzebę dłuższego korzystania z książek to są one odkładane na oddzielny stolik i czekają na następny dzień. W zasobach znajdują się woluminy z zakresu sztuki głównie w języku portugalskim, rzadziej w angielskim, a inne języki występują szczątkowo.


W bibliotece pracuje 6 osób- kierowniczka, osoba opracowująca zbiory, archiwista, archiwista od zbiorów specjalnych oraz dwóch bibliotekarzy. Użytkownicy samodzielnie mogą wyszukiwać zbiory, ale w księgozbiorze podręcznym są tylko najbardziej aktualne pozycje z ostatnich 15 lat, a pozostałe znajdują się w magazynie (ponad 30 tysięcy). Instytucja nie prowadzi żadnych zajęć ani spotkań, może jednak udostępnić miejsce dla studentów lub uczniów, którzy są pod opieką nauczyciela i który to sam zajęcia o sztuce prowadzi. Co do oldschoolowego telewizora- jest jak najbardziej w użytku. Zdarza się, że odtwarzane są na nim filmy DVD, a nawet kasety VHS.


Anna