środa, 14 września 2022

Brno, środa, dzień 3

Trzeci dzień mobilności rozpoczęłyśmy od zwiedzania Bibliotek Ziemii Morawskiej. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór dla dorosłych, w tym studentów i naukowców. Odwiedziliśmy Dział Starodruków, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć rękopisy Jana Amosa Kmensky'ego (czeski pedagog, filozof, reformator) oraz starodruki. 






 Następnie udałyśmy się do filii Biblioteki Centralnej znajdującej się w Domu Mahenów, gdzie jednocześnie mieści się muzeum patrona biblioteki Jerzego Mahena. Jest to miejsce o szczególnym klimacie, gdzie oprócz książek dostępnych dla czytelników są pamiątki rodziny Mahenów.








 Odwiedziliśmy również Muzeum Grzegorza Mendla, gdzie znajduje się Biblioteka Zakonu Augustynów, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Niestety nie możemy publikować zdjęć z tego pięknego miejsca, dlatego podajemy link do strony www tego muzeum i zachęcamy do odwiedzenia: https://mendelmuseum.muni.cz/en/tours/augustinian-abbey 


Po obiedzie udałyśmy się na najwyższe wzgórze w Brnie, na którym znajduje się zamek Spilberk. Bardzo interesujące miejsce, ciekawa historia i doskonały widok na panoramę Brna! 


 Biegiem udałyśmy się na zajęcia z muzykoterapii dla osób dorosłych prowadzonych przez wykwalifikowaną trenerkę, która studiowała u profesora Paedre Holzera. Przyznajemy, że ten seans relaksacji sprawił nam ogromną przyjemność, skupienie się na dźwiękach i tylko na nich bardzo nas odprężyło. Muzykoterapia jest tylko jedną z form terapii ekspresyjnej, w której udział biorą dorośli, w tym seniorzy. Innymi  formami terapii, które znajdują się w ofercie Biblioteki Centralnej są arteterapia, dramaterapia, choreoterapia - wszystkie one prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów.
Po dniu pełnym zadań i wrażeń moment relaksu był niezwykle cenny i potrzebny. Każdy z uczestników miał okazję wypowiedzieć się o doznaniach, jakie poczuł w trakcie trwania seansu relaksacji. Jeśli kiedykolwiek ktokolwiek będzie miał okazję skorzystać z tego doświadczenia - serdecznie polecamy!


 Po zajęciach z muzykoterapii poznaliśmy bardzo bogatą ofertę Biblioteki Centralnej. Szczególną uwagę zwróciłyśmy na narzędzia i materiały, jakie mogą wykorzystać osoby z dysfunkcją wzroku.




Dla osób niedowidzących Biblioteka Centralna wprowadziła "przewodnika audio" w postaci nadajnika z instrukcją poruszania się po obiekcie. Wystarczy posiadać urządzenie odbierające sygnały, aby móc bezpiecznie poruszać się po Bibliotece. 
Biblioteka dysponuje komputerami z klawiaturą dla osób niedowidzących, urządzeniami powiększającymi obraz (lupa), audiobookami (bogaty wybór), książki z dużymi literami oraz książki interaktywne, które pozwalają poczuć kształt, fakturę przedmiotu.
Dla osób niedosłyszących biblioteka wyposażona jest w pętlę indukcyjną (wzmacniająca sygnał dźwiękowy).
Wejście do biblioteki bez barier architektonicznych i winda w holu.
Justyna i Teresa, z pozdrowieniami!
 Pozdrawiamy, do jutra! Justyna i Teresa